اتوکلاو آزمایشگاهی چه کاربردی دارد؟

Drag to rearrange sections
Rich Text Content

اتوکلاو چیست؟
اتوکلاو دستگاهی است که برای استریل تجهیزات و لوازم مورد استفاده قرار می گیرد. اتوکلاو در سال 1884 توسط میکروبیولوژیست چارلز چمبرلند اختراع شد ، یک محفظه فشار است که می تواند عقیم سازی شدیدی را انجام دهد و به ویژه برای استفاده در محیط های پزشکی یا آزمایشگاهی بسیار موثر است. اتوکلاوها معمولاً با استفاده از بخار تحت فشار شدید برای از بین بردن همه باکتری ها ، ویروس ها ، قارچ ها ، هاگ ها و سایر میکروارگانیسم ها کار می کنند.
اتوکلاو در یک محیط آزمایشگاهی
روند اتوکلاو autoclave زدن در داخل آزمایشگاه بسیار ارزشمند است. این دستگاه تقریباً مانند اجاق گاز تحت فشار کار می کند (در واقع ، در یک مرحله ، این دقیقاً همان چیزی است که بود) و می تواند برای استریل شیشه ، پلاستیک ها ، ابزار پزشکی و سایر وسایل مورد استفاده قرار گیرد که به طور منظم در آزمایشگاه استفاده می شوند. برای بسیاری از موارد ، به ویژه مواردی که با ارگانیسم های زنده در تماس هستند. آب گرم و محصولات تمیز کننده مناسب برای اطمینان از تمیز کردن کافی کافی نیست. در این موارد ، برای دستیابی به آزمایش حد میکروبی ، از اتوکلاو استفاده می شود.
اتوکلاوها با استفاده از گرما ، بخار یا فشار به بالاترین سطح عقیم سازی دست می یابند. این امر برای اطمینان از کارآیی و خلوص تست های آزمایشگاهی آینده حیاتی است. این روش ترجیحی برای عقیم سازی در آزمایشگاه است اما قبل از استفاده ، مناسب بودن آن را بررسی کنید.
مناسب بودن مواد برای اتوکلاو
به طور کلی ، شیشه و پلاستیک هر دو برای فرآیند اتوکلاو مناسب هستند اما موارد استثنایی نیز وجود دارد. هنگام استفاده از پلاستیک های ضعیف تر ، فرآیند عقیم سازی می تواند مقاومت مواد را کاهش دهد. موارد زیر را در نظر بگیرید:
ظروف پلی کربنات (که برای تهیه محیط مناسب و آماده سازی کشت در جایی که قابلیت مشاهده مهم است) از مقاومت کمتری نسبت به پلاستیک های دیگر برخوردار هستند و فقط می توانند 30-50 چرخه اتوکلاو را تحمل کنند.
رزینهایی مانند HDPE ، LDPE ، PET و PETG نمی توانند اتوکلاو شوند و در عوض باید با استفاده از گاز استریل شوند.
ظروف کوپلیمر پلی پروپیلن و پلی پروپیلن بی خطر هستند که به طور مکرر اتوکلاو می شوند.
محصولات فلوروپلیمر به خوبی کار می کنند و برای فرآیند اتوکلاو ایمن محسوب می شوند.

از آنجا که اتوکلاوها در آزمایشگاه یک منظره معمول هستند ، به راحتی می توان خطرات آنها را فراموش کرد. استفاده نادرست می تواند منجر به خطرات فیزیکی (مانند صدمه ناشی از گرما ، بخار و فشار) و خطرات بیولوژیکی (مانند ماندگاری مواد عفونی در هنگام استریل نادرست وسایل) شود ، بنابراین انجام اقدامات پیشگیرانه صحیح از اهمیت برخوردار است.
آموزش ناظر یا مدیر آزمایشگاه باید اطمینان حاصل کند که از سیستم ایمنی اتوکلاو قوی استفاده می شود. قبل از استفاده از تجهیزات ، کلیه کارکنان باید به طور مناسب آموزش ببینند و بایستی سوابق دقیق آنها ثبت شود تا اطمینان حاصل شود که آموزش به اندازه کافی مستند و به روز است.
تعمیر و نگهداری نظارت و تعمیر و نگهداری برای اطمینان از عملکرد روان اتوکلاو آزمایشگاهی امری حیاتی است. برای نگهداری پیشگیرانه از دستورالعمل های سازنده پیروی کنید و مرتباً آزمایشات را انجام دهید تا کارایی آن را بررسی کنید.

rich_text    
Drag to rearrange sections
Rich Text Content
rich_text    

Page Comments