منبع کویل دار - سازآب

Drag to rearrange sections
Rich Text Content

منبع کویل دار چیست و مزایای استفاده از منبع کویل دار را بدانید :

منبع کویل دار همانند سایر مبدلهای حرارتی دیگر از قبیل بویلر ، آبگرمکنها مستقیم ، منبع دوجداره ، منبع انبساطی ، موظف به تامین آبگرم می باشد اما تفاوت بزرگی با تمام این تجهیزات دارد و آن هم تامین آب گرم تا دمای 50 الی 60 درجه سانتیگراد در هر ساعات از شبانه روز می باشد، شما با وجود یکی منبع کویل دار در موتورخانه مرکزی واحد خود ثاینه یا دقایقی را برای دسترسی به آب گرم از دست نخواهید داد. چرا که این منبع دارای یک مسیر برگشت می باشد و مانع از هدر رفتن دمای آبگرم شده در مخزن سیستم می شود.  از مزیتهای منبع کویل دار نسبت به سایر انواع بخصوص منبع دوجداره می توان به تک جداره بودن آن اشاره نمود.  این تک لایه بودن منبع کویل دار سبب می شود در صورت بروز خرابی هایی مثل سوراخ شدن، خوردگی، ترکیدگی و ..... بتوان آن را به راحتی تعمیر و بازرسی نمود. علاوه بر این بازده و راندمان کاری در منبع کویل دار بسیار بالاتر از سایر مبدلهای حرارتی تامین آبگرم می باشد و همچنین افت حرارتی به علت وجود کویل داخل منبع بسیار کمتر می باشد.

معایب منبع کویل دار :

قطعا تجهیز یا ابزاری نیست که عاری از عیب باشد. منبع کویل دار نیز با توجه به این که یک مبدل حرارتی تخصصی می باشد و با آب و حرارت و دما سرو کار دارد قطعا دارای معایب منحصر به فرد خود می باشد. در منبع کویل دار با توجه به بالا بودن حجم ذخیره و تولید، مصرف انرژی نسبتا بالایی دارد. علاوه بر این نسبت به سایر انواع آبگرمکن های مستقیم که در بالا در منازل نصب می گردد،  حجم نسبتا زیادی از فضا را اشغال می کند. نسبت به منبع دوجداره قیمت بالاتری دارد. منبع کویلدار به پمپ گردش یا سیرکولاتور نیاز دارد. اما با توجه به فشار نامناسب آب در بسیاری از مجتمع های مسکونی در سراسر کشور بالاخص شهرهای بزرگتر که با بحران کم آبی و فشار آب روبرو هستند گزینه بسیار عالی برای دسترسی دایمی شما به آب گرم ، به شمار می رود.

اجزاء منبع کویل دار :

منبع کویل دار از یک مخزن استوانه ای شکل فلزی و یک یا چند کویل ( بسته به نوع منبع کویل دار ) ، تعدادی بوشن و وروی و خروجی آب سرد و گرم ، پایه فلزی و فشار سنج و پمپ سیرکولاتور و ... نیاز دارد. یک بحث مهم در طراحی منبع کویل دار این است که ظرفیت منبع کویل دار را چگونه تخمین می زنند و سطح کویل درون مخزن کویل دار چه مقدار است. در زیر برای محاسبه سطح کویلی مصرف توضیحات بیشتری ارایه شده است.

محاسبه سطح کویل مورد نیاز درون منبع کویل دار :

بیشترین وظیفه گرمایش آب و تبادل حرارت در منبع کویل دار بر عهده کویل است. این که کویل را از جنسی انتخاب کنید بستگی به سفارش مشتری و بوده اقتصادی آن دارد. هر متریال از کویل دارای ضریب حرارتی خاصی می باشد که ما از جداول عناصر شیمیای ان را دریافت می کنیم. اما علاوه بر جنس باید ببینیم که سطح کویل درون منبع کویل دار چقدر باید در نظر گرفته شود. برای محاسبه سطح لازم کویل گرم کننده درون منابع کویلی از رابطه زیر استفاده می شود .

F=8.33G * (t2-t1)/U.tm

F : سطح جانبی کویل مسی یا استیل بر حسب متر مربع یا فوت مربع

G : مقدارآب لازم برای گرم شدن بر حسب گالن در ساعت یا لیتر در ساعت

U : ضریب انتقال حرارتی لوله کویل

t2 : درجه حرارت آب گرم خروجی مصرفی از دستگاه منبع کویل دار

t1 : درجه آب سرد ورودی به منبع کویل دار

tm : اختلاف درجه حرارت متوسط بین آبگرم مصرفی خروجی و آب سرد ورودی و آب گرم کننده است و از رابطه زیر بدست می آید :

(Tm = ts - (t1+t2/2

که ts درجه حرارت آب گرم کننده میباشد.

ساخت و تولید منبع کویل دار :

  مخزن اصلی در منبع  کویل دار به صورت استوانه ایستاده یا خوابیده (افقی) بسته به محل مصرف ، در دو انتهای مخزن دو عدد عدسی محدب پرس شده ، بر اساس استاندارد های موجود در این زمینه، برای مثال در آیین نامه ASTM  برای فشار 100 psig ، طراحی و استفاده می گردد. اما در سوله های تولید منبع کویل دار گروه صنعتی سازآب جهت طراحی منبع کویل دار موارد زیر رعایت می گردد.

1-برای منابع کویل دار با ظرفیت بیش از 1500 لیتر حتما می بایست دریچه بازدید یا منهول  تعبیه گردد.

2-تمامی منابع کویلی تولیدی این شرکت مجهز به شیر اطمینان برای کنترل دما و فشار می باشند.

3-بدنه منبع کویل ددار شرکت سازآب با سه لایه رنگ اپوکسی رنگ آمیزی می گردد که ضخامت سه لایه بیش از 140 میکرون می باشد. و تمیزکاری نهایی و سندبلاست نیز بر روی لایه های اپوکسی صورت می پذیرد. ضمنا در تمام نقاطی که جوشکاری صورت گرفته از اپوکسی یا زینکای سرد باید استفاده می گردد. بیرون منبع کویل دار پس از اجرای یک لایه ضد زنگ، با استفاده از رنگ روغنی، رنگ و تحویل خریدار خواهد شد.

4-فشار طراحی و تست جهت کویل ها تا قطر 8 اینچ به ترتیب، 150 (10.3 بار) و 300 (20.6 بار) پوند بر اینچ مربع و برای کویل های به قطر 10 تا 14 اینچ به ترتیب 125 (8.6 بار) و 250  (17.2 بار) پوند بر اینچ مربع میباشند. ضمنا برای سهولت در جابجایی ما بر روی تمامی منابع کویلی تولیدی خود دو قلاب اتصال فلزی نصب می کنیم.

5-بوشن های لازم جهت خروجی آب گرم ، ورودی آب ، ترموکوپل ، شیر ترموستاتیک تخلیه ، ترمومتر ، شیر اطمینان ، فشار سنج که هر کدام در صورت نیاز بر روی منبع اصلی جوشکاری خواهد شد. فشار تست منبع کویل دار طراحی شده با فشار کاری متفاوت خواهد بود و از فشار 6 بار برای تست دستگاه استفاده می کنیم.  کویل ها برای درجه حرارت 350 درجه فارنهایت یا 176 درجه سانتی گراد طراحی می شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت منبع کویل دار با شمار زیر تماس بگیرید

02188571656

 

rich_text    
Drag to rearrange sections
Rich Text Content
rich_text    

Page Comments